Višja sila, okoli katere se vrti cel svet zadnjih šest mesecev, Covid -19, je globoko posegla v naša zasebna in poslovna življenja.
PreberiLetošnje leto je zelo zahtevno. Morda so nekateri posamezniki imeli to »prednost«, da so si med prvim valom koronavirusa marca in aprila nekoliko odpočili, vemo pa, da za IT svet to nikakor ni veljalo.
PreberiČe že z januarjem niste začeli uresničevati novoletnih zaobljub, je jeseni pravi čas.
PreberiUčenje tujih jezikov ni lahka naloga, pa vendar z znanjem vsakega novega jezika postajamo bogatejši za življenje. Že star latinski pregovor pravi:»Quot languagesas calles, tot homines vales«, v prevodu Kolikor jezikov znaš, toliko ljudi veljaš.
PreberiŽivimo v času hitrega tempa življenja, zato se stresu težko izognemo. Čeprav ob besedi stres vedno pomislimo na nekaj slabega, negativnega, obstaja tudi pozitivni stres, ki ga občutimo ob lepih dogodkih, kot so rojstvo, rojstni dnevi, poroke in zmage.
PreberiDih je človekovo prvo in zadnje dejanje. Dihamo nezavestno, zato velikokrat pozabimo pravilno dihati. Še posebej, kadar smo v stresu, ne dihamo pravilno in smo v krču.
PreberiNovak Đoković in Win Hof, svetovna legenda tenisa in lastnik 20 Guinessovih svetovnih rekordov v preživljanju na ekstremnih temperaturah, znan kot Iceman, sta preko Zooma razglabljala o načinu preživetja. Ja, preživetja, a ne v afriški džungli, ampak v divjini 21.stoletja.
PreberiZagotovo vam je že kdo rekel »Sprosti se, dihaj!«, ali pa »Predihaj in se nato odloči.«.
PreberiHočemo preboj, potrebujemo preboj. A ga ne bo. Ker ga ne zmoremo. Pa ga res ne? Bomo kar obupali? Nikakor ne!
PreberiUčenje je pomemben del našega življenja. Včasih se premalo zavedamo, da se moramo učiti sproščeni, saj le tako lahko absorbiramo informacije na najboljši možen način.
PreberiOb tempu življenja, kakršnega živimo danes, je sproščanje izrednega pomena. Pri IT strokovnjakih, programerjih…, skratka pri poklicih, kjer je nenehno delo z računalnikom nuja, je to še toliko bolj pomembno
PreberiMiselna dejavnost nam običajno jemlje energijo, lahko pa je tudi obratno. Eden izmed načinov je metoda Sita, ki nam omogoča, da v stanju globoke budne sproščenosti izostrimo misli in hitro vpijamo novo znanje.
PreberiV današnjem hitro se spreminjajočem svetu morata biti stalno izobraževanje in skrb za osebni razvoj del našega vsakdana. A naši možgani niso narejeni za to, da bi bili vsak dan preplavljeni s toliko informacijami, kot jih morajo obdelati danes. Možgani v premočnem in dolgotrajnem stresu ne morejo sprejemati novih znanj, se skladno odločati in zavestno delovati v naše dobro. Zato je nujno, da skrbimo zase in redno polnimo našo notranjo energijo, skrbimo za fizično in psihično kondicijo.
PreberiSITA je podjetje, ki posameznikom z inovativno metodo pomaga do lažjega učenja tujih jezikov, vodstvenih in osebnostnih veščin, hkrati pa tako ljudje dosegajo telesno ravnovesje, harmonično delovanje, sproščanje in nenazadnje osebnostno rast.
PreberiSistem SITA je vrsto let najbolj znan na področju učenja tujih jezikov, uporabljajo ga tudi pri odpravljanju izgorelosti in izčrpanosti, za aktivne programe krepitve in ohranjanja zdravja. Uspešen SITA 'trening' se doseže, ko je človek sproščen, pozoren in pravilno diha s pomočjo harmonizatorja dihanja. Zanimivo metodo, ki je znanstvene temelje dobila v Nemčiji, je predstavila Blanka Gašperlin, višja medicinska sestra.
PreberiKako priročno bi bilo, če bi človek imel lijak in si skozenj v glavo vlil znanje. Da bi, recimo, od danes do jutri začel govoriti nov tuji jezik. Žal čudežne formule ni, brez učenja ne bo šlo. In če je to učenje superučenje? Ne muka, temveč le vdih in izdih? Učne urice postanejo sprostitev, užitek, pravi balzam za možgane in eliksir za dobro počutje.
PreberiNa nos si natakneš očala, takšna, da skoznje prav nič ne vidiš. In lučka v njih niha v ritmu tvojega diha. »Kako smo hecni, ljudje,« rečem Blanki Gašperlin, sicer višji medicinski sestri in svetovalki za kakovost odnosov, »potrebujemo pomagalo od zunaj, da pridemo – noter.« Harmonizator dihanja in metoda SITA nista novost na slovenskem trgu, a so vseeno mnogim neznana podpora k sožitju možganov in srca, dveh organov, ki se v našem življenju običajno velikokrat spreta. Pravijo, da naj mislimo z glavo, ne s srcem. Mar ne bi bilo dobro, če bi uporabljali oboje?
PreberiTokrat smo se pogovarjali z višjo medicinsko sestro Blanko Gašperlin, svetovalko za metodo Sita (sistem super učenja) in kakovost odnosov o tem, kako si lahko poleg zdravega načina življenja z edinstveno
metodo pomagamo pri različnih obolenjih, sploh tistih, ki pridejo s starostjo.
Ne rečemo zaman, da otrok vsrkava znanje kot goba. To je mogoče zaradi pravilnega dihanja in popolne neobremenjenosti, v stanju globoke sproščenosti, kjer ni prostora za stres. Tak potencial si menda lahko ustvarimo vsi, tudi odrasli, le da pri tem potrebujemo malce pomoči po metodi Sita. Na voljo je tudi v Sloveniji.
PreberiV času, ko na vrsto pridejo težko pričakovani dopusti, nekaj prostih dni, ko se stres vsaj za kakšen dan umiri in ko zopet zadihamo s polnimi pljuči, ko ležimo nekje pod palmo napol v snu, si velikokrat rečemo: pa zakaj se ne znam takole sprostiti tudi med letom? Temu počutju se sicer reče tudi budna sproščenost. Takrat, ko je posameznik popolnoma sproščen, njegovi možganski polovici delujeta sinhrono in optimalno, izboljša se zaznavanje, aktivira in krepi se dolgoročni spomin.
PreberiNenavadna metoda SITA je, kot kaže, veliko več kot le ekspresno učenje tujih jezikov. Revija Lea si je šla potešit radovednost o hitrem načinu sprejemanja novega znanja, nasmejana gospa Blanka Gašperlin pa nam je odprla vrata v Hišo sreče.
PreberiNe pravimo zaman, da otrok vsrkava znanje kot goba. Zaradi pravilnega dihanja in popolne neobremenjenosti je namreč v stanju globoke budne sproščenosti, v katerem za stres ni prostora, ga je pa neskončko za učenje, ki se za povrhu shranjuje v dolgoročni spomin. Tak potencial si lahko menda ustvarijo tudi odrasli, le da pri tem potrebujejo nekaj pomoči.
PreberiRazlogov, zakaj je znanje angleščine, nemščine, francoščine, vse bolj pa tudi arabščine ali kitajščine pomembno, je nešteto, sploh zdaj v kriznih časih. Učenje tujega jezika je dolgotrajno, ure in ure lekcij, obstajajo pa tudi bližnjice. Ena takšnih je učenje v polsnu, to močno spodbudi delovanje možganov. In zapletena kitajščina nam dobesedno zleze v glavo, so poročali v oddaji Danes na Planet TV.
PreberiMilena Plut Podvršič, dr. med., o stresu: "Stres je največji problem nove dobe. Njegova pojavnost je odvisna predvsem od tega, kako se odzovemo na določene situacije v življenju. Stres ni neko stanje izven nas, ampak je naša odločitev, da mu bomo dopustili, da nas vznemirja. Ključ je razumevanje - obvladovanje telesa in uma." Veliko lahko pri tem pomaga vadba srčne koherence.
PreberiS stresom povezane motnje, med katerimi sta tudi depresija in tesnoba, so zelo razširjene. Od polovice do tri četrt vseh obiskov pri zdravniku je povezanih predvsem s stresom. Stres je nevarnejši dejavnik tveganja od kajenja, meni francoski psihiaster in nevroznanstvenih dr. David ServanSchreiber. V knjigi Ozdravimo depresijo, tesnobo in stres brez zdravil in psihoanalize je nanizal sedem naravnih metod zdravljenja. Osredotočamo se na njegovo temeljno in enostavno metodo, ki jo lahko uporabimo kadarkoli in kjerkoli. In nič ne stane. To je vadba srčne koherence. Njeno bistvo je vplivanje na čustvene možgane prek zavestnega dihanja.
PreberiHitro ali t.i. super učenje je mogoče, odkar ja na voljo tehnologija, ki človeku pomaga v vsakem trenutku doseči stanje globoke budne sproščenosti in upočasnjenega možganskega valovanja. V takem stanju se človek uči bistveno hitreje kot s konvecionalnimi metodami. Na tem področju ima veliko izkušenj višja medicinska sestra Blanka Gašperlin, ki prisega na patentiran sistem super učenja SITA, ki so ga razvili Nemci. Harmonizator dihanja, ki ga uporablja pri tem, pa je odličen pripomoček tudi za odpravo stresa in psihosomatskih težav, ugotavlja Gašperlinova.
PreberiV današnjem hitrem ritmu življenja metoda SITA omogoča, da se učimo po naravni poti kot otrok materinega jezika, v stanju globoke budne sproščenosti, možganskega valovanja od 8 do 12 Hz Tako delujeta obe možganski polovici istočasno. Učimo se hitreje, lažje in učinkoviteje. Učne vsebine so pripravljene tako, da je njihovo pomnjenje preprosto.
Preberi